VPRO Gids 37

13 september t/m 19 september
Pagina 74 - ‘donderdagetalage’
74

donderdagetalage

Wat moet je op deze dag zien en horen? Lees onze etalage met programmatips, onze filmselectie en de mooiste radio: klassiek, jazz en wereldmuziek.

‘Gesloten wijken’

De Andere tijden-aflevering ‘Geen Surinamer in de straat’ toont hoe na de onafhankelijkheid in 1975 Surinamers in Nederland werden ontvangen en gehuisvest. 
Andere tijden

NPO 2 xx.xx-xx.xx

Via de cameralens krijgt de kijker een tour door een krakkemikkige pand in Amsterdam. Bewoner Ruud, een fabrieksarbeider van Surinaamse komaf, wijst naar het plafond. Het bungelt voor een deel naar beneden en er leven ratten. Het is 1982 en Suriname is sinds november 1975 onafhankelijk. Zo’n 300.000 Surinamers vertrekken daarop naar Nederland. Een kwart van hen belandt in Amsterdam en moet daar gehuisvest worden. Ruud is een van de twintig bewoners van het armoedige pand. De camera gaat langs kapotte leidingen en verrotte houtplekken. Er is geen branduitgang, maar slechts een klein luikje naar buiten. De zolderkamer is opgedeeld in drie kamertjes. De pensioneigenaar vraagt er 1200 gulden voor, deelt Ruud met regisseur André Reeder.