VPRO Gids 46

18 november t/m 24 november
Pagina 58 - ‘maandagetalage’
58

maandagetalage

Wat moet je op deze dag zien en horen? Lees onze etalage met programmatips, onze filmselectie en de mooiste radio: klassiek, jazz en wereldmuziek.

Hoe Schumann Heine toonzet

In zijn liederencyclus Dichterliebe houdt Schumann het voorspel uiterst kort en soms beginnen zanger en pianist eendrachtig samen. Ondertussen worden de naspelen steeds langer.
Avondconcert

NPO Klassiek xx.xx-xx.xx

Voor Dichterliebe zette Robert Schumann zestien gedichten van Heinrich Heine op muziek. Na zes gedichten met een verliefde inslag (verlangen, hoop, een bevende kus), volgen vijf gedichten waarin het niet meer zo botert tussen de tortelduifjes, en in de laatste vijf wordt het leed verwerkt en begraven. Schumanns liederen hebben eenvoudige melodieën en iets minder eenvoudige begeleidingen, maar gaandeweg gaat de luisteraar mijmeren over hun opbouw.