VPRO Gids 43

22 oktober t/m 28 oktober
Pagina 90 - ‘Uitgeleend’

Uitgeleend

Merav Pront ,

Het leenstelsel is alweer afgeschaft, maar een hele generatie studenten zit met de (financiële) gevolgen.

Gotu Jim (r) in gesprek met minister van Onderwijs Robbert Dijkgraaf

‘Ik zit met veertig ruggen schuld, wil ik een huis dan ben ik de lul.’ Het is het eerste couplet van het nummer dat rapper Gotu Jim afgelopen februari uitbracht in samenwerking met punkrockband Hang Youth. ‘Ik betaal me stufi niet terug’, heet het. En daarmee is zo’n beetje alles gezegd.

Gotu Jim, artiestennaam van Jim Lageveen, viel als student onder het zogenoemde leenstelsel. Hij kreeg geen basisbeurs en moest zijn studie financieren met een lening. Oké, prima, dacht Lageveen. Dan maar even extra hard werken en superzuinig leven. Als dit de nieuwe stand van zaken is, dan moet het maar. Maar toen, precies nadat Lageveen was afgestudeerd, werd de basisbeurs weer ingevoerd.

In Generatie Genaaid, een driedelige online documentaire van de NTR, gaat Lageveen op zoek naar de verhalen van zijn generatiegenoten. ‘Jim heeft met heel veel studenten gesproken,’ vertelt eindredacteur Anne Gras. ‘De een heeft vanwege het leenstelsel moeten besluiten niet op kamers te gaan, de ander zit vanwege de stress in haar tweede burn-out. Maar vooral zijn de jongeren boos en verdrietig, en teleurgesteld in de politiek.’ Niet alleen liepen deze studenten 14.000 euro mis, ook de rente stijgt en een studieschuld telt mee bij de aanvraag van een hypotheek. 

‘Het is niet makkelijk om te praten over geld,’ zegt Gras, ‘laat staan als je schulden hebt. Met deze serie willen wij zeggen: laat van je horen als je het ergens niet mee eens bent. Trek je mond open en protesteer. Het zal niet de eerste keer zijn dat het geholpen heeft.’ Of, zoals Lageveen het formuleert: ‘DUO lik m’n kut, ik betaal m’n stufi mooi niet terug.’