Trouwe Ik vertrek-kijkers weten dat Spanje bovengemiddeld populair is onder vertrekkers. Niet alleen vanwege de zon, maar ook omdat de huizenmarkt er een stuk aantrekkelijker is. Met je Randstedelijke overwaarde koop je daar een villa met zwembad en zeezicht.
Geen wonder dus dat zich aan de Spaanse costa’s een klein leger aan Nederlandse makelaars heeft gevestigd. Een aantal van hen wordt gevolgd in een nieuwe rtl5-serie met de fantasieloze titel Hollandse makelaars aan de Costa. Kruis Droomhuis gezocht met Ik vertrek en je krijgt knappe blonde vrouwen in witte jurken die inspecteren of de inloopdouche wel breed genoeg is, terwijl hun verloofdes checken of de kwaliteit van de features wel top notch is.
Wie zelf wel eens op Spaanse huizenjacht is geweest, weet dat de Spaanse smaak moeilijk verenigbaar is met de Hollandse. Ze mogen dan die heerlijke zon, zee en bergen hebben, van modern design hebben ze minder queso gegeten. Dus liggen in elke kamer andere tegels, hangen de gordijnen erbij alsof je in een circustent zit en is het meubilair uitgevoerd in een bonte mix van goud, hout en bloemmotieven.
Maar wie hoopte zich in deze serie te kunnen vergapen aan authentieke Spaanse interieurs, moeten we teleurstellen, want deze Hollandse makelaars leiden hun Hollandse klanten uitsluitend langs uniforme nieuwbouwhuizen waarin geen enkel Spaans element te bekennen is. Alles voor het wow-effect, want wie een lifestyle-house zoekt, zit niet te wachten op Moorse tegeltjes of Andalusisch houtsnijwerk. Die wil een infinity pool, jacuzzi, open haard, poolbar, fitnessruimte en voldoende guestrooms, alles strak uitgevoerd in glas, staal en beton. Want je mag dan wel naar Spanje verhuizen om te genieten van die tranquilo Spaanse manier van leven, een Hollands huis moet wel een eyecatcher van de buitencategorie zijn.